تعمیر جلوبندی

علائم خرابی جلوبندی خودرو

جلوبندی یکی از مهم ترین قسمت های خودرو محسوب می شود که بدون آن خودرو تفاوتی با گاری ندارد. چرا که جلوبندی باعث حرکت، سکون، تعادل، جلوگیری از چپ شدن خودرو، هدایت و … در خودرو می شود. از همین رو باید به این قسمت اهمیت زیادی داد. به عنوان مثال باید کار هایی که باعث آسیب رساندن به جلوبندی می شود را انجام ندهید. یکی از این کارا رد نشدن از سطوح ناهموار مانند چاله ها است. خرابی جلوبندی می تواند وظایف آن مانند حرکت و سکون را به خطر بی اندازد. به همین دلیل در این مقاله تصمیم گرفتیم که علائم خرابی جلوبندی خودرو را برای شما شرح دهیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

تعمیر جلوبندی

جلوبندی چیست؟

جلوبندی به قسمت های جلویی و زیرین خودرو محسوب می شود که وظیفه آن حرکت، سکون، هدایت، هندلینگ، تعادل، جلوگیری از چپ شدن خودرو، ایجاد احساس راحتی در سطوح ناهموار مانند دست انداز ها می باشد. جلوبندی با قسمت دیگری که سیستم تعلیق نام دارد ارتباط نزدیک و تنگاتنگی دارند. اما جلوبندی شامل تمام قطعات جلویی، میل فرمان و سیستم فرمان می شود. با این تفاوت که سیستم تعلیق دارای قسمت هایی همچون چرخ های جلو و کمک فنر جلو است.

جلوبندی شامل چه قسمت هایی می شود؟

جلوبندی دارای قسمت های مختلفی است که خرابی هر کدام از آن ها ممکن است باعث خرابی قسمت های دیگر شود. این قطعات شامل موارد زیر هستند:

-سگ دست

-شغال دست

-کمک فنر

-فنر

-میل فرمان

-سیستم فرمان

-تایر ها

-توپی چرخ

-بلبرینگ ها

-اکسل

-دسته موتور

-سیبک

-سیبک مفصلی

-طبق

وظایف برخی از قطعات جلوبندی

1-اکسل

به محور مرکزی چرخ یا دنده اکسل گفته می شود. اکسل معمولا به وسیله ی یاتاقان ثابت نگه داشته شده تا چرخ و یا دنده این امکان را داشته باشد که به راحتی دور اکسل برچخد.

2- سیستم تعلیق

سیستم تعلیق که نام دیگر آن فنر بندی است، قسمتی در جلوبندی خودرو می باشد که از اتاق، شاسی، سرنشینان و متعلقات آن تشکیل شده است. کمک فنر، فنر، جرم فنر بندی شده و جرم فنر بندی نشده از جمله قطعات به کار رفته در سیستم تعلیق هستند.

3- رام

رام یکی دیگر از اجزای جلوبندی خودرو است که بخش های دیگر جلوبندی را به اتاق خودرو وصل می کند. جنس این قطعه فلزی بوده و از دو طرف به شاسی وصل می شود.

4- فنر

یکی دیگر از قطعات اصلی جلوبندی آزرا که خاصیت کشسانی دارد، فنر است. به طوری که اگر نیرویی به آن وارد شود، خاصیت ارتجاعی و برگشتنی آن موجب می شود تا از برداشته شدن نیرو به حالت اولیه باز گردد.

5-سیستم فرمان

سیستم فرمان خودرو یکی از اجزی مهم جلوبندی خودرو به شمار می رود که شامل فرمان، چرخ دنده، غریبلک فرملن، جعبه، میل فرمان و اتصالات دیگر می شود. این قسمت برای کنترل حرکت خودرو وظیفه هدایت آن را برعهده دارد. در سیستم فرمان خودرو یک نیروی مورد نیاز جهت گردش لاستیک ها در مسیر، احتیاج دارد. این نیرو از توسط دست راننده تعمیر می شود. ین سیستم به اندازه یک موتور و گیبرکس درعملکرد صحیح خودرو تاثیر گذار است.

علائم خرابی جلوبندی

آشنایی با علائم خرابی جلوبندی به شما کمک می کند تا در صورت خرابی جلوبندی سریعا متوجه آن شوید و سریعا به یک جلوبندی سازی مراجعه کند. این علائم شامل موارد زیر هستند:

1-رانندگی خشک و سفت

در صورتی که دیگر هنگام رانندگی احساس راحتی نداشتید یا دیدید که خودرو شم سفت و سخت سواری می دهد یعنی جلوبندی شما به مشکل خورده است. در چنین شرایطی شما تمام پستی و بلندی های جاده را احساس خواهید کرد. این مشکل می تواند به دلیل خرابی سیستم تعلیق باشد که با صدای های متعددی همراه است.

2-روغنی بودن قطعات

اگر در برخی از قطعات جلوبندی خود مانند کمک فنر ها روغن مشاهده کردید یا دیدید که این قسمت ها چرب هستند، یعنی این قطعات در حال نشت مایع هستند و بی شک آن قسمت و به طور کلی جلوبندی شما به مشکل خورده است.

3-منحرف شدن فرمان به یک طرف

در صورتی شما هنگام پیچیدن احساس کردید که خودرو بر خلاف فرمان دهی شما عمل می کند، یعنی قطعه ای از سیستم جلوبندی شما به مشکل خورده است. قسمت های مختلف سیستم تعلیق خودرو ممکن است روی عواملی مانند فرمان دهی، زاویه، لاستیک ها، مرکز تعادل و بالانس خودرو تاثیر می گذارد. همچنین وجود نقص فنی در هر کدام از قطعات سیستم جلوبندی و تعلیق می تواند فرمان دادن به خودرو را دچار مشکل کند.

به عنوان مثال در صورت خرابی میل فرمان باعث تنبلی سیستم فرمان می شود، اساسا بدین معنا است که خودرو شم نمی تواند با نیروی گریز از مرکز پیچ ها و پایدار نگه داشتن بدنه خودرو را نداشته که بدین ترتیب باعث افزایش خطر واژگونی خودرو می شود. در نتیجه باید در اولین فرصت خودرو خود را برای تعمیر سیستم تعلیق و جلوبندی به نزد تعمیرکاری معتبر ببرید.

4-برابر نبودن و نا هماهنگی آج های روی تایر ها

شما باید لاستیک های خودرو خود را بررسی کنید در صورتی که آج ها به طور ناهمگون ساییده شده باشند یا نقاطی صاف بر روی تایر وجود داشته باشد، اغلب اوقات این موضوع باعث می شود تا سیستم تعلیق، نتواند خودرو را بالانس نگه دارد و فشار را به صورت نامساوی بین لاستیک ها تقسیم کنید. لازم به ذکر است که عدم تعادل چرخ ها باعث لرزیدن فرمان شده و روی سیستم جلوبندی تاثیرات منفی می گذارد.

5-پاسخ نامناسب خودرو بعد از انجام دادن آزمون تکان

در صورتی که عوامل بالا را مشاهده کردید و به این نتیجه رسیدید که جلوبندی شما به مشکل خورده است، می تواند آزمون زیر را انجام دهید:

هنگامی که خودرو را در جایی پارک کرده اید، با کمک دستان خود وزن خود را روی خودرو بیندازید و طرف جلوی خودرو را به طرف پایین فشار دهید. چند بار آن را بالا و پایین کرده و سپس دستان خود را بردارید. همین کار را چند بار پشت سر هم انجام دهید. در صورتی که بعد از رها کردن خودرو شما بیش از 2 یا 3 بار بالا و پایین شد یعنی سیستم تعلیق خودرو شما فرسوده شده و شما باید به جلوبندی سازی مراجعه کنید.

خدمات تعمیر جلوبندی اتو رگلاژ

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید