جلوبندی گل

تعمیر جلوبندی گل

خودرو فولکس واگن گل یک خودرو هاچ بک و اسپرت محسوب می شود. در طراحی آن از نیاکان خود یعنی فلولکس گلف الهام گرفته شده است. این طراحی توسط کارخانه فولکس واگن برزیل با طراحی ونظارت در ساخت فولکس واگن آلمان انجام شده است. همانطور که می دانید جلوبندی ماشین یکی از قسمت های مهم خودرو است که اکثر افراد، به خراب شدن، نشانه های خراب شدن آن و حتی تعمیر آن بی توجهی می کنند. اما نگران نباشید چرا که ما در این مقاله تمام ابهامات ذهنی شما را در خصوص جلوبندی گل برطرف می کنیم. پس اگر می خواهید درمورد جلوبندی این خودرو اطلاعات کسب کنید، پس از صفحه خارج نشوید و با ما همراه باشید.

تعمیر جلوبندی گل

 

خودرو فولکس گل

خودرو فولکس واگن گل همانطور که در ابتدا اشاره کردیم، یک خودرو هاچ بک است.  این خودرو در کشور های دیگری همچون آرژانتین، شیلی، کلمبیا، که با عنوان فولکس واگن گل و پس از آن در کشور روسیه و چین که نام آن  واگن پونیتر بود، به فروش می رسید. همچنین در کشور ایران نیز این خودرو با تغییراتی که در آن اعمال شد، بهینه کردن سیستم موتور آن و رفاهی که مخصوص بازار آسیا و آفریقا بود، در سال های 84 تا 89 از طریق گروه خودروسازان بم از زیر مجموعه های شرکت کرمان موتور به بازار عرضه شد.

جلوبندی گل

در این بخش از مقاله ما می خواهیم درمورد جلوبندی خودرو با شما صحبت کنیم.  قسمت زیرین و جلویی خودرو، جلوبندی آن است. این قسمت یکی از حیاتی ترین قسمت های خودرو است که هر کدام از قطعات آن به وجود بیاید، حرکت خودروی شما را دچار اختلال می کند. جلوبندی خودرو شامل قطعاتی همچون رام، سگدست، شغال دست، سیستم تعلیق خودرو، کمک فنر و فنر ها، طبق، بوش طبق، لاستیک و … می شود.

قطعات جلوبندی گل

همانطور که به آن اشاره کردیم جلوبندی خودرو شامل قطعات مختلفی است که برخی از آن ها را برای شما نام بردیم. حال می خواهیم قطعات گل را به طور کامل نام ببریم و برخی از آن ها برای شما توضیح دهیم.

قطعات جلوبندی گل اعم از :

– سگ دست

– شغال دست

– رام

– کمک فنر ها و فنر

– سیستم تعلیق جلوبندی

– طبق ها

– بوش طبق

– بلبرینگ

– میل موجگیر ( میل تعادل )

– سیبک ها

– توپی چرخ

– اکسل

– فنر لول

وظیفه قطعات جلوبندی خودرو گل

– سگ دست :

این قطعه در خودرو وظیفه نگهداری چرخ و چرخاندن آن را روی محور فرمان دارد.  به طور کلی سگ دست قطعه ای است که به لوله شباهت دارد و قطعاتی همچون دیسک های ترمز، فرمان خودرو، کمک ها، توپی و اتصالات چرخ ها همگی به آن متصل می شوند. این قسمت اصلی ترین قطعه جلوبندی می باشد که اجزای دیگر چرخ و سیستم تعلیق روی آن نصب می شود.

فنر :

فنر یا لول فنر قطعه ای است که وزن اتاق روی آن قرار داشته و فنر ها با قابلیت ارتجاعی که دارند، ضربات جاده ای معمولا بیشتر روی آن ها قرار دارد.

کمک فنر : قطعه بعدی کمک فنر است که در به چرخ ها نزدیک بوده و وظیفه آن ها کنترل نوسانات فنر می باشد. یک سر این قسمت به اتاق و یا شاسی و سر دیگر آن به قسمتی که در سیستم تعلیق وجود دارد، به عنوان مقال پوسته اکسل و یا طبق وصل می شود. کاهش و افزایش طول عمر کمک فنر به حرکت فنر بستگی دارد.

کمک فنر ها انواع مختلفی دارند که شامل کمک فنر هیدرولیکی و یا روغنی، کمک فنر گازی یا بادی، تلسکوپی، هیدرواستاتیکی و اهرمی هستند.

سیبک ها :

این قطعه وظیفه متصل کردن چرخ ها به سیستم تعلیق خودرو و چرخیدن چرخ ها را بر عهده دارد. شکل این قطعه کروی بوده و باعث چرخش سه محور مختصاتی می شود که در نتیجه قسمت جلوی خودرو را هدایت و فرمان دهی می کند. علاوه بر این سیبک خودرو حرکت های ناخواسته ای همچون ورود به یک دست انداز را خنثی می کند.

 

سیبک فرمان از یک طرف به طبق خودرو و از طرفی دیگر به متعلقات چرخ وصل می شود. هنگامی که شما فرمان خودروی خود را به هر طرف می چرخوانید، سیبک اتومبیل شما نیز به همان طرف می چرخد.

طبق :

معمولا طبق ها قطعات بازو شکلی هستند که سیستم تعلیق را به شاسی خودرو وصل می کنند. طبق ها با کمک شاسی خودرو و از طریق اتصال گوی و کاسه به چرخ خودرو متصل می شود.

میل تعادل یا میل موجگیر :

میل تعادل که به آن میل موجگیر نیز گفتخ می شود. این قطعه تقسیم نیرو بین چرخ ها هنگام حرکت خودرو در پیچ ها را انجام می دهد و از خم شدن بیش از حد خودرو به یکی از طرفین جلوگیری می کند.

میل موجگیر دو سر فنر های چپ و راست خودرو را بهم وصل می کند، همچنین اتاق ها به طرف بیرون پیچ قرار داده می شوند. بدین ترتیب طبق های پایین در جهت مخالف حرکت کرده و باعث پیچیدن میل تعادل می شوند. میل تهادل در مقابل پیچش از خودش مقاومت نشان می دهد. این کار باعث سفت شدن سیستم تعلیق هنگام پیچیدن شده و بدین ترتیب اتاق خودرو کمتر کج می شود.

رام :

رام قطعه ای فنری می باشد که از هر دو سر به شاسی منتهی می شود و سایر قطعات جلوبندی خودرو از طریق رام به اتاق وصل می شوند.

حال که با قطعات جلوبندی گل آشنا شدید، می توانید با اطلاعات کامل جهت تعویض و تعمیر آن اقدام کنید. اما به یاد داشته باشید که برای اینکار باید به دنبال یک تعمیرگاه مطمئن بگردید. یا اگر قصد دارید قطعات جلوبندی خود را خریداری کنید، باید به دنبال برند های معتبر، فروشگاه های معتبر باشید تا گرفتار کلاه برداری های مختلف و قطعات جعلی نشوید. امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید.

برخی از خدماتی که اتو رگلاژ ارائه می دهد :

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید